ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի անդամները հանդիպել են ՀՀ-ում Չինաստանի դեսպանի հետ
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի անդամները նոյեմբերի 6-ին հանդիպել են Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիան Էրլունի հետ: Բարեկամական խմբի ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը ողջունել է դեսպանին եւ ներկայացրել նորընտիր խորհրդարանում ձեւավորված բարեկամական խմբի անդամներին: Տիկին Նաղդալյանի խոսքով՝ նախորդ տարիներին խորհրդարանում ձեւավորված բարեկամական ավանդույթները կշարունակվեն՝ նպաստելով երկու երկրների եւ ժողովուրդների բարեկամության խորացմանը: Հերմինե Նաղդալյանը կարեւորել է ՀՀ ԱԺ բարեկամական խմբի եւ դեսպանության համատեղ աշխատանքը՝ փոխայցերի, երկկողմ հարաբերությունների եւ համագործակցության զարգացման գործում: Բարեկամական խմբի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ միջխորհրդարանական հարաբերությունները կայացել են, սակայն շատ են անելիքները: Տիկին Նաղդալյանը հանգամանալից անդրադարձել է Հայաստանի քաղաքական օրակարգի առաջնահերթություններին եւ ընդգծել մեր երկրի համար կարեւոր հարցերում Չինաստանի հավասարակշռված դիրքորոշման կարեւորությունը: Հերմինե Նաղդալյանը բարձր է գնահատել դեսպանի գործունեությունը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման եւ համագործակցության ամրապնդման գործում՝ նշելով, որ բարեկամական խումբը պատրաստ է աջակցել դեսպանության նախաձեռնություններին, իրականացվելիք ծրագրերին:
Տիկին Նաղդալյանը ՉԺՀ խորհրդարանի Չինաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամներին հրավիրել է Հայաստան:
ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպան Թիան Էրլունը նշել է, որ հայ-չինական բարեկամությունը խոր արմատներ ունի, եւ Չինաստանը մեծապես կարեւորում է Հայաստանի հետ գործընկերային, բարեկամական հարաբերությունների խորացումը: Դեսպանը կարեւորել է ՀՀ ԱԺ բարեկամական խմբում տարբեր քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչների ընդգրկվածությունը եւ պատրաստակամություն հայտնել համագործակցել բարեկամական խմբի անդամների հետ: Դեսպանի խոսքով՝ Չինաստանը պատրաստ է ընդլայնել հարաբերությունները տարբեր երկրների խորհրդարանների բարեկամական խմբերի հետ՝ խթանելով համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում: Թիան Էրլունը փաստել է, որ անփոփոխ է Չինաստանի իշխանությունների մոտեցումը՝ սերտացնել հարաբերությունները Հայաստանի հետ. վերջերս հուշագիր է ստորագրվել Երեւանի եւ չինական Ցինդաո քաղաքի միջեւ՝ նոր հարթակ ստեղծելով քաղաքների միջեւ փոխշահավետ համագործակցության համար: Թիան Էրլունը նշել է, որ Չինաստանն աշխարհի տարբեր երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ ձգտում է հաստատել փոխադարձ հարգանքի, արդարության, ներդաշնակության եւ հավասարության վրա հիմնված հարաբերություններ:
Հանդիպման ավարտին զրուցակիցներն անդրադարձել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք խնդիրների, դեսպանը պատասխանել է բարեկամական խմբի անդամների հարցերին:

Члены группы дружбы Армения – Китай встретились с послом КНР в РА
6 ноября члены парламентской группы дружбы Армения – Китай встретились с Чрезвычайным и Полномочным послом КНР в РА Т.Эрлуном. Руководитель группы дружбы Э.Нагдалян, приветствовав посла, представила членов группы и заметила, что сложившиеся годами в парламенте дружеские традиции будут продолжены, содействуя углублению дружбу между двумя странами и народами. Она подчеркнула важность совместной работы группы дружбы и посольства в активизации взаимных визитов, развитии двусторонних отношений и сотрудничества. Г-жа Нагдалян обратилась к приоритетам политической повестки Армении и особо выделила важность взвешенной позиции Китая в важных для РА вопросах. Она высоко оценила деятельность посла в развитии двусторонних отношений и упрочении сотрудничества, отметив, что группа дружбы готова поддерживать инициативы и программы посольства.
Г-жа Нагдалян пригласила в РА членов парламентской группы дружбы Китай – Армения.
Посол КНР в РА  Т.Эрлун заметил, что армяно-китайская дружба имеет глубокие корни и Китай осознает важность углубления партнерских, дружественных отношений с Арменией. Посол с удовлетворением отметил вовлеченность в группу дружбы различных политических партий и выразил готовность сотрудничать с членами группы. По его словам, Китай готов к расширению отношений с группами дружбы различных стран, поощряя сотрудничество в представляющих взаимный интерес сферах. Т.Эрлун заметил, что неизменен подход китайских властей к упрочению отношений с Арменией – в последнее время подписан меморандум между Ереваном и Циндао, создающий новую платформу для взаимовыгодного сотрудничества городов. Он отметил, что Китай стремится к установлению с различными странами мира, в том числе с Арменией, отношений, основанных на взаимном уважении, справедливости, гармонии и равенстве.
В завершение встречи собеседники обратились к ряду проблем, представляющих взаимный интерес; посол ответил на вопросы членов группы дружбы.